Poklicna orientacija

Dragi učenci in starši!

Odločitev o nadaljnjem šolanju pomeni prvo veliko prelomnico v mladostnikovem življenju. Zato je pomembno, da si učenci vzamete dovolj časa in zberete čim več informacij, ki vas bodo pripeljale do najboljše izbire. Vaš vloženi trud in izbira srednje šole bosta močno vplivala na vaše življenje.

Učencem in staršem pri odločanju, izbiri in vpisu v srednjo šolo nudi pomoč svetovalna delavka Anja Čelan (anja.celan@guest.arnes.si in telefon: 01 6207261).

Učencem bodo v pomoč tudi tekoče informacije, ki jih lahko spremljajo na oglasni deski za poklicno orientacijo nasproti učilnice za geografijo.

Nikoli ti niso bile dane sanje, ne da bi ti bila dana tudi moč, da jih uresničiš.

(Richard Bach)

8. RAZRED

V osmem razredu se začne intenzivnejša poklicna orientacija v drugem ocenjevalnem obdobju, ko učence seznanimo s srednješolskim izobraževalnim sistemom, z dejavniki poklicnega izbora, s poklicnim kažipotom in spletno stranjo Moja izbira (www.mojaizbira.si), na kateri lahko dobijo več informacij o nadaljnji izobraževalni, poklicni in s tem tudi življenjski poti. Osmošolci imajo možnost reševanja interaktivnega računalniškega vprašalnika Kam in kako. V spomladanskem času bodo imeli še tehniški dan na temo poklicne orientacije.

9. RAZRED

V devetem razredu učence seznanimo s srednješolskimi programi, postopki vpisa in štipendijami, sproti jih obveščamo o novostih, povezanih s srednjimi šolami. V jesenskem času bodo imeli razredno uro ter tehniški dan na temo poklicne orientacije.

Aktivnosti:

• pogovor z učenci o dejavnikih izbire poklicne poti, informiranje učencev o koristnih virih informacij;
  • spletni vprašalnik o poklicni poti (izvede se v mesecu oktobru ali novembru): namenjen je ugotavljanju notranje motivacije učenca, njegovih interesov in je podlaga za individualno svetovanje učencu;
  • predstavitev rokovnika, novosti na področju štipendij in srednješolskih programov učencem in staršem;
  • timski sestanki: pogovor o namerah zapisanih v anketnem vprašalnik – tim sestavljajo šolska svetovalna delavka, razrednik in svetovalka CIPSa;
  • predstavitev razpisa za vpis v srednje šole učencem in staršem;
  • izpolnjevanje vpisnih listov skupaj z učenci.

Skozi celo šolsko leto imajo učenci možnost individualnih razgovorov pri šolski svetovalni delavki.

DOKUMENTI

Razpis za vpis v šolskem letu 2021/2022 bo objavljen predvidoma januarja 2021. Lanski razpis: RAZPIS ZA VPIS V SŠ IN DIJAŠKE DOMOVE 2020_2021.pdf

Pravilnik o vpisu v srednje šole (http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=PRAV13435#)

Rokovnik za vpis v šolskem letu 2020/21 – pomembni datumi